Nakliyat Sigortası Hakkında Bilgiler
Nakliyat  sigortaları herhangi bir emtianın bir yerden, bir yere nakil vasıtasıyla taşınması sırasında meydana gelebilecek zararlara karşı oluşturulmuş bir sigorta türüdür. Emtiayı taşıyan nakil vasıtası, onu taşımaya uygun özelliklere sahip herhangi bir kara, hava, demiryolu veya deniz nakil vasıtası olabilir ve sigorta, malın sahibi, satıcısı veya o malda menfaati olan herhangi bir kimse tarafından sefer esasıyla yaptırılır.

Bu sigortalar yani geniş teminat yapısıyla,emtiayı kaza, hırsızlık, olabilecek bir çok zarara karşı teminat altına alacak şekilde hazırlanmıştır. Harp, grev, kargaşalık ve halk hareketleri tehlikeleri isteğe bağlı olarak ayrıca sigorta edilebilmektedir. Yani Her türlü soruna karşı bir sigorta muamelesi vardir. Lütfen taşıtacağınız nakliyat firmasında sigorta varmı? neleri kapsıyor ? gibi sorular sorun.

Sigorta şirketleri için emtiayı nakledeceğiniz aracın özellikleri önem taşır. O nedenle taşıma yapmaya uygun gemi, uçak veya karayolu araçları seçmeniz gerekmektedir. Özellikle gemi ile yapılacak nakliyatlarda, sigorta şirketleri kendi belirledikleri bir teminat limitine kadar ( örn; 500.000 USD ) sadece geminin P&I ve Klas sertifikalarını incelemekte, bu limiti aşan daha yüksek sigorta bedellerinde ise gemiyi detaylı bir şekilde incelemektedir. Bu inceleme sonunda gemiyi uygun görürlerse teminat vermektedirler. Geminin uygunluğu o kadar önemlidir ki; sadece geminin P&I ve Klas sertifikalarına bakarak yaptıkları poliçelerde hasar olması durumunda, geminin taşıma yapmaya uygun olmadığı tespit edilirse, sigortalı herhangi bir hasar ödemesi alamamaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked